AANS/CNS SECTION
ON TUMORS

LEADERSHIP 

Chair
Steven Kalkanis

Secretary-Treasurer
Manish Aghi

Past-Chair
Fred Barker

ADVISORY BOARD

Fred Lang
Gene Barnett
Mitchel Berger
Jeff Bruce
Roberta Glick
Jim Markert
Mark Rosenblum
James Rutka
Raymond Sawaya
Michael McDermott
Peter Black
William Couldwell
Ron Warnick
Ennio Chiocca

COMMITTEES

Awards
Isabelle Germano

Bylaws
Jason Heth

Clinical Trials
Michael Vogelbaum
Andy Sloan (ABTC)
Brad Elder (Alliance)
Dan Cahill (NRG)

Communications/IT/Website
Jeff Weinberg (Chair)
Edjah Nduom (Social Media)
Adam Sonabend
Pierpaola Peruzzi
Dimitris Placantonakis

Development
William Curry (Co-chair)
Allen Waziri (Co-chair)
Orin Bloch
Chris Farrell
Ian Dunn
Michael Lim
Brian Nahed
Nader Sanai
Isaac Yang

Education
Jason Sheehan (Scientific Program)
Costas Hadjipanayis (Continuing)

Guidelines
Jeff Olson (Chair)
Brian Nahed (Chair)
Timothy Ryken
Ian Dunn
Gavin Dunn
Gabriel Zada

History
Tony D’Ambrosio

Immunotherapy
Ian Parney

International
Rick Komotar (Chair)
Ekkehard Kasper (Vice chair) (Europe)
Clark Chen (Vice chair) (Asia)
Gelareh Zadeh (WFNS)
Isabelle Germano (Advisor)
Zvi Ram (EANS)
Colin Watts (EANS)
Alejandra Rabadan (Argentina)
Charles Teo (Australia)
Jose Valerio-Pascua (Central America)
Atul Goel (India)
S. Ather Enam (Pakistan)
Francesco Dimeco (Italy)
Manfred Westphal (Germany)
George Samandouras (England)
Fumio Yamaguchi (Japan)
Okezie Obasi Kanu (Nigeria)
Dominik Cordier (Switzerland)
Ugur Ture (Turkey)
Clark Chen (AANS/AASNS)
Brian Nahed (AANS/CAANS)
Michael McDermott (AANS/EANS)
Fred Barker (AANS/EANS)
Danny Prevedello (AANS/FLANC)

Journal of Neuro-Oncology
Linda Liau

MATRIX and CAST
Ennio Chiocca (Chair)

Medical Neuro-Oncology
Susan Chang

Membership
Jen Moliterno Gunel (Chair)
Edjah Nduom (Vice chair)

Member Services
Randy Jensen (Chair)
Gavin Dunn
Edjah Nduom
Brad Elder
Gabriel Zada

NeuroPoint Alliance/Outcomes
Mark Linskey (Co-chair)
Brad Elder (Co-chair)
Timothy Smith

Newsletter
Ian Lee
Pamela Jones

Pediatrics
Paul Klimo

Prize Stewardship
Andy Sloan (Chair)
Orin Bloch
Tony D'Ambrosio

Program
Ian Lee (CNS ’16)
Ekkehard Kasper (CNS ’16)
Chetan Bettegowda (Satellite '16)
Brian Nahed (Satellite '16)
Peter Fecci (AANS '17)
Shawn Hervey-Jumper (AANS '17)
Pamela Jones (CNS '17)
Adam Robin (CNS '17)
Wajd Al-Hallou (AANS '18)
Rohan Ramakrishna (AANS '18)

Program Advisory Committee
John Kuo
Michael Sughrue
Ian Dunn
Jonathan Sherman
Matthew Tate

Radiosurgery
Jason Sheehan

Research/Parsa Fellowship
Orin Bloch (Chair)
Brad Elder
Daniel Orringer

Research/Rutka Fellowship
John Kuo (Co-chair)
Gelareh Zadeh (Co-chair)

SANS
Sarah Jost Fouke (Chair)
Viviane Tabar
Michael McDermott
Nader Sanai

Simulation & Techology
Aaron Cohen-Gadol

Skull Base
Michael Link (Co-chair)
Danny Prevedello (Co-chair)

SNO Liaison
Gelareh Zadeh
Mark Linskey

Spine
Larry Rhines (Chair)
Nicholas Szerlip

Washington
Brian Nahed (Chair)

WINS
Analiz Rodriguez

Young Neurosurgeons
Walavan Sivakumar (Chair)
Brian Howard (Vice Chair)